Kupovina nekretnine u braku

image
26.01.2023.

Kupac nekretnine koji je u braku prilikom kupovine stana, kuće, poslovnog prostora, placa i drugih tipova nekretnina treba da se odluči da li će predmetna nepokretnost biti njegovo isključivo vlasništvo ili će na njoj posedovati zajedničku svojinu sa supružnikom.

Postoji mogućnost da oba supružnika budu kupci i u tom slučaju reč je o susvojini na predmetnoj nepokretnosti.

 

Ukoliko kupac želi da imovina na nepokretnosti bude zajednička sa supružnikom nije neophodno da supružnik potpisuje Ugovor o kupoprodaji nepokretnosti. Nadležna služba za katastar nepokretnosti će po službenoj dužnosti izvršiti upis zajedničke svojine u korist oba supružnika.

Ukoliko kupac odluči, u dogovoru sa supružnikom, da nekretnina koju kupuje bude isključivo vlasnik predmetne nekretnine, supružnik je u obavezi da se sa tim usaglasi. Svoju saglasnost supružnik može dati u samom ugovoru o prodaji nepokretnosti, tako što će ga potpisati, ili oba supružnika mogu dati posebnu izjavu da se u konkretnom slučaju ne radi o zajedničkoj, već o posebnoj imovini jednog od supružnika.

 

 

Šta podrazumeva zajednička svojine? Zajednička svojina je pravo svojine koje imaju dva ili više lica – zajedničara, tako da njihovi udeli nisu određeni.

Kod donošenja odluke da li će biti izvršen upis zajedničke svojine kupci treba da imaju u vidu poreske obaveze i olakšice. Kupci koji su u braku često odlučuju da budu isključivi vlasnici kako bi im bilo priznato pravo na poresko oslobođenje od poreza na prenos apsolutnih prava kao kupcu prvog stana, ostavljajući na taj način mogućnost dugom supružniku da bude kupac nekog od narednih stanova i tada iskoristi ovu poresku olakšicu. Zašto?

Zato što upisom zajedničke imovine na predmetnoj nepokretnosti, supružnik gubi pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava kao kupac prve nekretnine za 40m2.

 

 

Kada se supružnici upisuju kao suvlasnici po 1/2 idealnih delova, čak i ukoliko se oboje smatraju kupcima prvog stana neće biti priznato pravo na poresko oslobođenje svakom od njih za 40 m² (koliko se priznaje kupcu prvog stana). Odredbom Zakona o porezu na imovinu propisano je da se kupcu prvog stana koji kupuje svojinski udeo na stanu pravo na poresko oslobođenje priznaje u srazmeri sa svojinskim udelom u odnosu na površinu do 40 m². Da pojasnimo malo bliže, ukoliko supružnici stiču susvojinske udele od po 1/2 biće im priznato pravo na poresko oslobođenje za po 20 m².

Heroldo Nekretnine je tu da vam olakša proces kupoprodaje i pruži punu podršku, a na vama je da izaberete željenu nekretninu u bogatoj ponudi naše agencije.