LEGALIZACIJA ILI OZAKONJENJE - u čemu je razlika?

image
03.10.2022.

Ozakonjenje i legalizacija se, zapravo, razlikuju. Postupak legalizacije i postupak ozakonjenja, iako oba dovode do upisa i legalizacije objekata u katastru nepokretnosti, za krajnji rezultat imaju "ubacivanje " objekata u legalne tokove, s tim da je prednost, troškovno, na strani ozakonjenja. 

 

Postupkom legalizacije naknadno se dobijala građevinska ili upotrebna dozvola, što omogućava naknadno upis u katastar nepokretnosti po redovnoj proceduri. Upotrebna dozvola garantuje sigurnost korišćenja izgrađenog objekta, što je bilo omogućeno legalizacijom.

Postupkom ozakonjenja, ipak, ne izdaje se naknadno građevinska ili upotrebna dozvola, već se samim rešenjem o ozakonjenu stiče pravo na upis u registar nepokretnosti. Ozakonjenjem se, uz pomoć rešenja, nelegalno izgrađen objekat ubacuje u legalne tokove. 

 

Postupak ozakonjena objekata

Zahtev za ozakonjenje bilo je moguće podneti, za bespravno izgrađen objekat, do 29.01.2016. godine. Kao uslov za postupak ozakonjenja bila je vidljivost objekta na satelitskom snimku teritoreije R. Srbije iz 2015. godine. Provera vidljivosti na tom snimku obavezna je za sve objekte koji su predmet ozakonjenja. Svi objekti koji su izgrađeni bez rešenja o građevinskoj dozvoli ili rešenja o odobrenju izvođenja radova posle 27. novembra 2015. godine nisu predmet ozakonjenja i nadležni organ - građevinski inspektor za te objekte donosi Rešenje o rušenju (u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji). 

 

Izmenama Zakona o ozakonjenju (2018. godine) postupak ozakonjenja započinje tek kada nadležan organ utvrdi i dostavi obaveštenje o vidljivosti objekta na satelitskom snimku otganu nadležnom za poslove ozakonjenja. Na početku postupka nadležni organ ispituje ispunjenost uslova za ozakonjenje. Prvi korak u postupku ozakonjenja jeste izrada izveštaja o zatečenom stanju (stepen završenosti objekta) - predmet ozakonjenja mogu biti samo objekti koji imaju formiran konstruktivni sklop (temelje, armirane stubove, krovnu konstrukciju). Drugo, objekat mora biti usklađen sa planskim dokumentom u pogledu namene i spratnosti. 

 

Predmet ozakonjenja ne mogu biti objekti izgrađeni na zemljištu koje nije pogodno za gradnju ili objekti izgrađeni od materijala koji ne garantuju trajnost i stabilnost, sigurnost objekta. Nadležni organ, u postupku ozakonjenja, proverava da li je objekat bio predmet legalizacije u skladu sa prethodno važećim propisima i da li je doneto Rešenje kojim se odbija zahtev za legalizaciju. Nakon utvđivanja pravnog osnova vlasnika nezakonito izgrađenog objekta, dostavlja se elaborat izvedenih radova i nakon plaćanja takse donosi se rešenje o ozakonjenju na osnovu kojeg bespravan objekat postaje legalan. 

 

Da li možete prodati nepokretnost koja nije ozakonjena? 

Ne, prodaja objekata koji nisu ozakonjeni ne mogu biti predmet prodaje. 

 

Svi objekti izgrađeni bez  građevinske dozvole ili rešenja o odobrenju izvođenja radova nakon 27.11.2015. godine, upisuje se TRAJNA zabeležba zabrane otuđenja i jedan takav objekat ne može biti prometovan, već će biti srušen! 

 

Agencija "Heroldo Nekretnine" pruža uslugu Ozakonjenja i legalizacije bespravno građenih objekata koje nakon "ubacivanja" u legalne tokove mogu biti predmet prometa na tržištu nekretnina. 

Pogledajte ponudu kuća i stanova naše agencije, izaberite prema Vašim zahtevima, a brigu o papirima prepustite agenciji i iskusnim agentima. 

 

Izvor: otvorenavratapravosudja.rs