Porez na prenos apsolutnih prava za nekretninu - šta sve treba da znate?

image
20.01.2023.

Šta je porez na prenos apsolutnih prava?

Porez na prenos apsolutnih prava je zakonska poreska obaveza prodavca karakteristična za prometu „polovnih“ nekretnina. Međutim, u praksi je uobičajeno da ugovorom kupac i prodavac međusobno dogovore da porez na prenos apsolutnih prava u ime prodavca plati kupac.

 

Koliko iznosi i kako se obračunava? 

Stopa poreza na prenos apsolutnih prava kod prometa „polovnih“ nekretnina iznosi 2.5%. Ovako obračunat iznos poreza kupac prve nekretnine ne mora platiti na celokupan iznos ugovorene kupoprodaje.

Procedura započinje podnošenjem poreske prijave kod nadležnog poreskog organa u mestu stanovanja prodavca. Obrazac koji popunjavate naziva se PPI4 obrazac i potrebno ga je pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću popuniti tačno i precizno. Rok za podnošenje poreske prijave je 30 dana od dana zaključenja kupoprodajnog ugovora. U slučaju da zakasnite sa podnošenje poreske prijave može se desiti da uđete u poreski prekršaj, pa bi bilo dobro da se strogo držite vremenskih rokova.

Porez na prenos apsolutnih prava obračunava se na ugovorenu kupoprodajnu cenu, ali ukoliko poreski organ utvrdi da je cena na Ugovoru nerealna, to jeste niža od trenutne tržišne vrednosti, obračunava se porez na utvrđenu tržišnu vrednost nekretnine.

Na primer, ako je ugovorena cena kupoprodaje 50.000,00 eura, porez na prenos apsolutnih prava, koji kupac ugovorom preuzima kao obavezu da ga plati umesto prodavca, iznosi 1.250,00 eura.

 

Ko plaća porez na prenos apsolutnih prava?

Kao što smo do sada više puta spomenuli, porez na prenos apsolutnih prava je zakonska obaveza prodavca i PPI4 obrazac podnosi se na prodavčevo ime. Međutim, ustaljena je praksa da kupac Ugovorom preuzme tu obavezu na svoje ime (jemac) i ima obavezu da u roku izmiri obračunat porez na prenos po rešenje, a na osnovu overenog Ugovora o kupoprodaji.

 

Ko ima pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava?

 Pravo na oslobođenje plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava ima kupac prvog stana i to do 40 kvadrata, plus 15 kvadrata po svakom članu zajedničkog domaćinstva (najčešće su to bračni drug i deca).

To bi u praksi izgledalo ovako:

Venčani ste se i živite sa supružnikom i jedno dete u zajedničkom domaćinstvu - prijavljeni na istoj adresi. Doneli ste da kupite stan i rešite stambeno pitanje vaše porodice. To je prvi stan koji kupujete na vaše ime i pre toga niste imali (ni vi ni supružnik) nekretninu u vlasništvu ili suvlasništvu.

Rešili ste da kupite stan od 80 kvadrata. Prilikom oslobađanja od poreza na prenos apsolutnih prava imate pravo da budete oslobođeni na 40 kvadrata za vas i dodatnih 15 kvadrata za supružnika, kao i 15 kvadrata za dete. U tom slučaju, bićete oslobođeni plaćanja poreza na 70 kvadrata dok ćete platiti porez od 2.5 posto na preostalu razliku od 10 kvadrata.

Da biste ostvarili pravo na oslobođenje od poreza potrebno je da ste punoletni državljanin Republike Srbije i da u svom vlasništvu ili suvlasništvu niste imali nekretninu u periodu od 01.07.2006. do datuma overe kupoprodajnog ugovora.

 

Dokumentacija za podnošenje zahteva za oslobođenje od poreza

Ukoliko imate pravo da budete oslobođeni plaćanja poreza, podnosite sledeću dokumentaciju nadležnoj poreskoj filijali:

- Poreska prijava koju popunjavate na ime prodavca na obrascu PPI4 i koju morate lično predati i podneti (nije moguće elktronskim putem);

- Fotokopije lične karte kupca i prodavca;

- Ugovor o kupovini prvog stana;

- Izjava od strane kupca da je u pitanju prvi stan na obrascu IKPS-PPAP, overena kod notara;

- Uverenje o državljansvu i izvod iz matične knjige rođenih kupca;

- Uverenje o prebivalištu kupca (vadi se u nadležnoj jedinici MUP-a);

- Dokaz o vlasništvu nekretnine na ime prodavca – na koji način je stečena nepokretnost;

- Uverenje poreske uprave da niste plaćali porez na imovinu na vaše ime od 01.07.2006.

- Ukoliko nije u kupoprodajnom ugovoru naznačeno, potrebna vam je i izjava prodavca da možete u njegovo ime podneti prijavu poreskoj upravi;

- Ukoliko imate članove domaćinstva sa kojima živite i delite troškove života, bilo da je u pitanju supružnik, roditelj, usvojitelj, biološka ili usvojena deca, za svakog člana podnosite uverenje o državljanstvu i izvode iz matične knjige rođenih;

- Za supružnika vam je potreban i izvod iz matične knjige venčanih;

- Za svakog punoletnog člana podnosite fotokopiju lične karte, uverenje o prebivalištu kao i uverenje iz poreske uprave da član domaćinstva nije obveznik poreza na imovinu od 01.07.2006. pa do dana overe o kupoprodaji nekretnine;

*Ako iskoristite dete za 15 kvadrata, više neće imati mogućnost da kada napuni 18 godina kupovinom nekretnine na svoje ime ostvari pravo na oslobođenje na 40 kvadrata, kao prvi kupac.

 

Agencija Heroldo Nekretnine, zbog složenosti procedure, za svoje klijente preuzima obavezu prikupljanja svih neophodnih dokumenata i podnošenja poreske prijave u nadležnoj poreskoj upravi.